Tam Uyarlama: aeyStudio.com - Forumlar
_Nebil YEŞİLOĞLU
Merhaba arkadaşlar.Tez çalışması için ,yapılmış iki çizim arasında yüzde kaçlık değişim olduğunu saptamam gerekiyor.Kısaca cevaplarınızı esirgemeyeceğinizi düşündüğüm 2 soru var: 1)Scan edilmiş bir asetatta 2 adet düzensiz hatlara sahip şekil var.Photoshop gibi herhangi bir programda bu şekillerin alanını hesaplayabilirmiyiz(PH CE ve CS var elimde bir de SPSS diye bir istatistik analiz prg var ama resim alanı hesaplıyor mu bilmiyorum) .Ya da iki şekil arasında yüzde kaçlık bir alan farkı olduğunu hesaplayabilir miyiz? 2)Belli bir mesafeden çekilmiş bir dijital fotografta nesnenin görünen 2 boyutlu alanını yine bahsi geçen programlarla ya da bildiğiniz herhangi bir programla hesaplayabilirmiyiz?.Bunların yöntemini açıklayacak olan arkadaşlara minnettar kalacağım.İyi günler.(Hatta moderatör arkadaşlar da yardımcı olabilirse sevineceğim)
_Muharrem coşkun
Bu işlem için bir (harita ve Kadastro)Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisinden yardım almalısınız veya aynı kamera ve aynı uzaklık vs,b durumf,da ise www.bab.com.tr yi inceleyin.Digital görüntü üzerinden bir çok hesap yapılabiliyor.
Ama diğital fotograf makineleri ile çekilmiş fotograftan alan vb bilgiler alabilmek için geliştirilmiş özel fotogrametri yazılımları yardımcı olabilir belki size ama doğru değere ulaşmak için çekim yapılan makina bilgilerine ihtiyaç duyulacaktır.
Fotografın çekildiği mesafe ve makina özellikleri değiştikçe alan vb bilgilerde değişebilecektir unutmayınız.

İyi çalışmalar
_yakups
image tool adlı programı google ile aratarak bulup indirin. Ücretsiz bir yazılım programıdır. Uzunluk, açı, alan vs. ölçümleri sayım vs. yapabilirsiniz. Önemli olan kalibre etmektir. Yani resiminizde gerçek ölçüsünü bildiğiniz bir skala ya da cisim olmalı ki programa kalibrasyon verisi verebilesiniz. Ondan sonrasını çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bende tezimde bu programı kullandım. Ekstra bilgi için plastik75-at-yahoo.com ile iletişim kurabilirsiniz.
Kolay gelsin
Bu ana içeriğin bir "lo-fi" uyarlamasıdır. Tam uyarlamayı tüm resimleri ve formatıyla görmek için lütfen tıklayın.