SePortal
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
Dönüşümlü 10 Ders
CD Yapımı
CSS - Genel Bilgi
Flash da Sayfa Yükleme - Preloading
ImageReady ile Animasyonlu Banner
Illustrator Araç Kutusu (Tool Box)
CSS ile Açılır Menu
PSP - Buton Yapımı
PSP - 3D Bar Yapımı
Katmanlar
Web Tasarımı - Tablolar

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 93 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.891
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.

Bu konuyu cevapla Yeni konuyu başlat

Fotoğrafta alan ölçümü nasıl yapılır????
_Nebil YEŞİLOĞLU
Gönderim: 04.06.2006 13:52 İletiyi Alıntı Yap
Ziyaretçi

Merhaba arkadaşlar.Tez çalışması için ,yapılmış iki çizim arasında yüzde kaçlık değişim olduğunu saptamam gerekiyor.Kısaca cevaplarınızı esirgemeyeceğinizi düşündüğüm 2 soru var: 1)Scan edilmiş bir asetatta 2 adet düzensiz hatlara sahip şekil var.Photoshop gibi herhangi bir programda bu şekillerin alanını hesaplayabilirmiyiz(PH CE ve CS var elimde bir de SPSS diye bir istatistik analiz prg var ama resim alanı hesaplıyor mu bilmiyorum) .Ya da iki şekil arasında yüzde kaçlık bir alan farkı olduğunu hesaplayabilir miyiz? 2)Belli bir mesafeden çekilmiş bir dijital fotografta nesnenin görünen 2 boyutlu alanını yine bahsi geçen programlarla ya da bildiğiniz herhangi bir programla hesaplayabilirmiyiz?.Bunların yöntemini açıklayacak olan arkadaşlara minnettar kalacağım.İyi günler.(Hatta moderatör arkadaşlar da yardımcı olabilirse sevineceğim)
  Sayfa başı
_Muharrem coşkun
Gönderim: 20.06.2006 00:22 İletiyi Alıntı Yap
Ziyaretçi

Bu işlem için bir (harita ve Kadastro)Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisinden yardım almalısınız veya aynı kamera ve aynı uzaklık vs,b durumf,da ise www.bab.com.tr yi inceleyin.Digital görüntü üzerinden bir çok hesap yapılabiliyor.
Ama diğital fotograf makineleri ile çekilmiş fotograftan alan vb bilgiler alabilmek için geliştirilmiş özel fotogrametri yazılımları yardımcı olabilir belki size ama doğru değere ulaşmak için çekim yapılan makina bilgilerine ihtiyaç duyulacaktır.
Fotografın çekildiği mesafe ve makina özellikleri değiştikçe alan vb bilgilerde değişebilecektir unutmayınız.

İyi çalışmalar
  Sayfa başı
_yakups
Gönderim: 12.07.2006 13:41 İletiyi Alıntı Yap
Ziyaretçi

image tool adlı programı google ile aratarak bulup indirin. Ücretsiz bir yazılım programıdır. Uzunluk, açı, alan vs. ölçümleri sayım vs. yapabilirsiniz. Önemli olan kalibre etmektir. Yani resiminizde gerçek ölçüsünü bildiğiniz bir skala ya da cisim olmalı ki programa kalibrasyon verisi verebilesiniz. Ondan sonrasını çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bende tezimde bu programı kullandım. Ekstra bilgi için plastik75-at-yahoo.com ile iletişim kurabilirsiniz.
Kolay gelsin
  Sayfa başı

Bu konuyu cevapla Yeni konuyu başlat

Google

Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar