Ders Adı: Micro Buton Yapımı
Kategorisi: Photoshop Örnekleri
Ekleyen: zebaniz - Tarih: 26.11.2005 - 17:22

Micro Buton Yapımı
Bu bölümde micro buton yapımını inceleyeceğiz.

1- File>New ile açılan New Penceresinde Name:micro yazdık, Width:200 pixels, Height:200 pixels, Resolution:72 pixels/inch, Mode:RGB Color, Contents:White olan yeni bir döküman açtık.

Micro buton yapmanın çeşitli yolları vardır. Biz burada basit bir yol izlemeye çalışacağız.
Araç Kutusundan Rectangular Marquee Tool'u seçip yapmak istediğiniz micro butonun boyutlarına göre istediğiniz edatlarda seçili alan yaratın.
Biz örneğimizde W:63, H:17 olarak belirledik.
Siz istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

2- Yeni bir Layer yarattık (Layer 1). Palet Üst Rengimizi #9EC228 olarak belirledik.
Edit>Fill den Foreground'u seçerek seçili alanı yeşile boyadık. Seçimi kaldırdık (Ctrl+D). Layer 1'e çift tıklayarak açılan Layer Style Panelinden Bevel and Emboss'u seçip sadece Structure bölümündeki Size: değerini 1 yapıp diğer ayarlarını default bıraktık.
3- Layer 1'e Ctrl tuşunu basılı tutup tıklayarak (Ctrl+Tıkla) seçili hale getirip yeni bir Layer yarattık (Layer 2). Select>Modify>Smooth ile ve değerini 1 verek selili alanın kenarlarını 1 pixel yumuşattık. Palet te üst rengini bu defa, #4B4B4B olarak belirleyip, Edit>Stroke, Width:1, Outside'ı seçip, OK ile kenarlarını boyadık. Seçimi kaldırdık (Ctrl+D).


4- Micro butonumuza yazı yazmak için çeşitli pixel fontları bulabilirsiniz. Ancak dsg4.com da bulunan fontları öneririz.
İnceleyip, indirmek için Tıklayınız!
Örneğimizde 4b-11 tipini 6 px olarak kullanarak Ana Sayfa yazdık. Sonrada Ana sayfa yazısının olduğu Layer'ini Ctrl+Tıkla ile seçili hale getirip Select>Modify>Expand değerini 1 verek seçili alanı 1 pixel büyülttük. Yeni bir layer yaratıp, Ana Sayfa Layerinin altına taşıdık ve Edit>Fill ile siyaha boyayıp, layer paleti sağ-üst tarafındaki opacity değerini 45 olarak verdik ( Opacity:45% ). Böylece yazımızı daha belirgin hale getirmiş olduk.
5- Örnek dökümandaki butonumuzun bulunduğu Layer 1'e gelip, Ctrl+Tıkla ile seçili hale getirip, Image>Adjust>Hue/Saturation ile ancak colorize kutucuğunu işaretlemeden, değiş renk tonları uygulayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar...


Yazının URL adresi: http://aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=111
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com