Ders Adı: Parlak Buton Yapımı
Kategorisi: Photoshop Örnekleri
Ekleyen: zebaniz - Tarih: 26.11.2005 - 17:37

Parlak Buton Yapımı
Bu bölümde parlak buton yapımını inceleyeceğiz.

1- File>New ile açılan New Penceresinde Name:Glossy yazdık, Width:200 pixels, Height:200 pixels, Resolution:72 pixels/inch, Mode:RGB Color, Contents:White olan yeni bir döküman açtık.

Daha sonra Araç Kutusundan Rectangular Marquee Tool'u seçin ve yapacağımız butonun ana hatlarını belirlemek için istediğiniz edatlarda seçili alan yaratın.
Biz örneğimizde W:118, H:35 olarak belirledik.
Siz istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

2- Channel paletine gidip yeni bir channel yaratalım (Alpha 1).
Edit>Fill den White'ı seçerek seçili alanı beyaza boyadık. Seçimi kaldırdık (Ctrl+D).
Filter>Blur>Gaussian Blur Radius: 3,5 uyguladık.
Daha sonra Image>Adjust>Levels ile 117 - 1.00 - 151 vererek Level uyguladık.
Alpha 1 kanalına Ctrl tuşunu basılı tutup tıklayarak seçili hale getirip, Layer paneline geçtik.
3- Yeni bir Layer yarattık (Layer 1) . Palet te üst rengi, #B2E212 ( R:178 - G:226 - B: 18 ) olarak belirleyip, kova aracı ile boyadık. Seçimi kaldırdık (Ctrl+D).
Edit>Transform>Perspective ile butonun üst kenarını içe doğru çekerek daralttık.

4- Araç Kutusundan Freeform Pen Tool'u seçip serbest çizim ile yan taraftaki şekildeki gibi bir elips çizdik. Sağ-tuş yaparak Make Selection'u seçtik. Default ayarları değiştirmedik.
Yeni bir Layer yarattık (Layer 2 ). Edit>Fill ile beyaza boyadık.
Select>Modify>Contract 1 ile 1 pixel küçülttük.
Select>Inverse (seçimi ters çevirme) uygulayıp, klavyemizin Delete tuşuna bastık.
Ctrl tuşunu basılı tutarak Layer 1'e tıklayıp seçili hale getirip, tekrar Select>Inverse uyguladık.
( Dikkat! Layer 2 hala yanında fırça ikonu mevcut -mavi renkte- yani işlem yapılan Layer olduğuna dikkat edin. ) tekrar Delete tuşuna bastık.
Böylece Layer 2 deki fazlalıkları temizlemiş olduk.
5- Layer 2 nin yanındaki göz ikonuna tıklayarak kapattık ve yeni bir layer yarattık (Layer 3 ).
Araç kutusundan Gradient Tool'u ( Linear Gradient'i kullanacağız) seçtik.
Yukarıdaki Araç Seçenekleri çubuğundan Gradient seçeneklerinden "Foreground to Transparent" 'ı seçtik.Renk paletinde üst rengi beyaz yaptık. Shift tuşunu basılı tutarak dökümanımızdaki seçili alanın üst kenarından alt kenarına doğru çekip renk geçişlerini yani ışık etkisini sağladık.
Seçimi kaldırdık (Ctrl+D).

6- Daha sonra butonun altına gölge vermek için 4. ve 5. madde anlatılanları bu defa butonun altına uyguladık. Ancak bu defa 5. madde de anlatılan Renk Paleti üst rengini siyah olarak kullandık.Gölgenin bulunduğu layer'e Filter>Blur>Gaussian Blur Radius: 3,0 uyguladık ve Layer paleti sağ-üst tarafındaki opacity değerini 47 olarak verdik ( Opacity:47% ).
7-Layer 1 deki butonumuza gölge vermek için Layer Style>Drop Shadow uygulayıp, Distance değerini 3 yapıp diğer ayarlarını default bıraktık.
8- Artık butonumuza yazı yazabiliriz.
Palet üst rengini beyaz yaparak, Araç Kutusundan Type Tool'u seçip herhangi birşeyler yazabilirsiniz. Biz örneğimizde beyaz renkte Ana Sayfa yazdık. Dublicate Layer ile kopyasını çıkardık (Ana Sayfa copy Layer'i). Layer de T harfi ile gösterilen kısma çift tıklayarak yukarıdaki Araç seçenekleri çubuğunun görünmesini sağladık ve oradan Paletts'e tıklayıp yazı paletini açtık. Color: bölümündeki beyaz rengi siyah yapmak için üzerine tıkladık ve açılan Color Pickerin altındaki pencereye (#) 000000 yazarak rengin siyaha dönmesini sağladık.
Sonra da altındaki "Ana Sayfa" Layerine giderek sağ-tuş yapıp Rasterize Layer ile text özelliğinden çıkardık ki çeşitli filitreler uygulayabilelim. Klavyedeki oklar yardımıyla sol'a ve yukarıya doğru 1'er pixel kaydırdık.
Layer Panelinin üst tarafındaki Layer seçeneklerinden Color Dodge'u seçip, Filter>Blur>Guassion Blur 1 değerini verdik.
Tekrar bu defa üstteki ve text özelliği olan "Ana Sayfa" Layer'ine geldik ve opacity değerini 75 olarak değiştirdik ( Opacity:75% ). Böylece parlak butonumuzu isimlendirmiş olduk.

Hepsi bu kadar...


Yazının URL adresi: http://aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=114
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com