Ders Adı: ImageReady - Effects Penceresi
Kategorisi: ImageReady Tanıtımı
Ekleyen: zebaniz - Tarih: 07.11.2005 - 19:48

ImageReady - Effects Penceresi
ImageReady 'nin önemli pencerelerinden olan ve Photoshop'un Effect - Layer Style Penceresinden farklı yapısı ile ve oluşturacağımız imajımıza derinlik vermemize yarayan Effect leri düzenlememize ve uygulamamıza yardımcı olan "Efekt Penceresi" ni inceleyeceğiz.
ImageReady, Photoshop'un bütün filitrelerini ve efektlerini aynen kullandığı için Photoshop'u Tanıyalım bölümümüzde, uygulamalarda Photoshop Efektlerini anlattığımızdan burada sadece Efekt Penceresini inceleyeceğiz.
Ana Menüden Window > Show Layer Options > Style ile öncelikle "Layer Options" Penceresi açılır. Efekt penceresi ilk anda görünmez. Ancak imaja Efekt uyguladığımızda "Layer Options Penceresi" ile yer değiştirerek uyguladığımız Efekt in adıyla açılır.

Daha iyi anlayabilmek için bunu bir örnek ile açıklayalım;
Öncelikle evvelce kaydettiğimiz "ImageReady-Pencereler.PSD" adını verdiğimiz imajımızı açalım. Ana Menüden Window > Show Layer Options >Style ile öncelikle "Layer Options" Penceresini de açalım. "Layer Options Penceresi karşımıza geldi. Layer Penceremizin altında bulunan Efekt ikonuna tıklayarak açılan menüden önce "Drop Shadow" u seçelim. İşte gördüğünüz gibi Layer Options Penceresi, Drop Shadow efektini seçtiğimiz için "Drop Shadow" olarak efektimizin ayarlarını gösterir halde değişti. Ardından tekrar Layer Penceremizin altında bulunan Efekt ikonuna tıklayarak açılan menüden bu defa "Bevel and Emboss" u seçelim. Dikkat ederseniz, pencerenin adı "Bevel and Emboss" olarak tekrar değişti. Artık Layer Penceresindeki hangi efektin üzerine tıklarsak o efektin adını alarak değişecektir.

"Efekt Penceresinin" Görünümü

Daha iyi anlamak için animasyonu görebilirsiniz. Tıklayın!

Yazının URL adresi: http://aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=37
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com