Ders Adı: PSP - Zincir Yapımı
Kategorisi: Paint Shop Pro Örnekleri
Ekleyen: beyax - Tarih: 07.11.2005 - 21:13

Zincir Yapımı
1-) Merhaba. Arayüzlerde sık sık gördüğümüz zincirin, Paint Shop Pro ile yapımı için 300*300 pixel değerindeki zemini açalım. Daha sonra boyutunu küçülteceğimiz için başlangıçta rahat çalışmamız için ne kadar büyük açarsanız açın. Arka planın renkli olmasına gerek yok.
2-) Hemen "toolbar" dan "Selection" a tıklayalım. "toolbar options"tan "ellipse" seçelim feather değeri "0" olsun. Antialias'ta işaretli olsun. Yan taraftaki gibi bir şekil yapalım.3-) Tekrar "toolbar options" tan "Rounded Rectangle" yi seçelim ve "CTRL" tuşuna basılı tutarak şeklimizin ortasına aşağıdaki şekli verelim.
4-) "Toolbar" dan (Flood Fill) tıklayıp "foreground" stilini "Gradient" olarak belirleyelim ve yan taraftaki ayarları yapalım.
5-) Seçili bölgeyi bu değerlerle boyayalım. Hemen ardından "Effects/3D Effects/Inner bevel" efektiyle ayarlarını yapalım ve resmimize biraz kabarıklık hissi verelim.
6-) Tekrar menuden "Effects/Artistic Effects/Chrome" efecti verelim.. Değerleri-Flaws=1-Brightness=50-Use original color=İşaretsiz-Color=Beyaz olsun.

7-) "Colors/Adjust/Hue-Saturation-Lightness" ile biraz daha metalik hissi verebiliriz..
8-) Ana zincir temamızı tamamladık. Şimdi zincirin orta kısmını yapmak sizin işiniz. Sadece dik bir çubuk şeklinde "selection" oluşturacaksınız ve effectleri aynı şekilde uygulayacaksınız.
9-) Daha sonra oluşturduğumuz nesneleri başka bir platformda birleştirip şeklimizi uygun şekilde küçültürsek (Image/Resize) yaklaşık olarak aşağıdaki şekli elde etmiş oluruz. (Resmi yatay hale getirmek için "Image/Rotate" seçeneğini kullanabiliriz.)

Yazının URL adresi: http://aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=59
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com