Ders Adı: PSP - Image Map Hazırlama
Kategorisi: Paint Shop Pro Örnekleri
Ekleyen: beyax - Tarih: 07.11.2005 - 21:29

Image Map Hazırlama
gider mi acaba:) bu da gitmez gitmez bu da gitmez gitmez anasayfaya gider mi acaba:)
Aklımıza ilk gelecek soru şu olabilir, "Image Map" nedir diye.. bilmeyenler için anlatalım... Web'de sık kullanılan menu sistemlerinden biri de herhangi bir resmin üzerinde istenilen yerlere link vermedir. Resmi parça pinçik :) etmeden "IMAGE MAP" (resim haritası) denilen sistemle olayı kolayca halledebiliriz. (bknz:aşağıdaki resim)
Bu konuda oldukça başarılı performansıyla karşımıza çıkan Paint Shop Pro bize bu olayın ne kadar kolay olduğunu gösterecek. Eğer "Map" için HTML kullanmayı bilmiyorsanız veya üşeniyorsanız :) aşağıdaki yönergeleri takip edin....
1-) İlk önce daha önce yaptığımız basit arayüzümüzü açalım.
2-) Yazılarımızı yazdıysak vakit kaybetmeden işe başlayalım. "File/Export/Image Mapper" yönergesiyle yan taraftaki şekli görmemiz gerekir.
3-) Şimdi sağ üstteki "LOGO"ya bir link vereceğiz. Aşağıda belirtildiği gibi "Circle" ye tıklayalım ve logomuzu kaplayacak şekilde seçelim. (Tek hamleyle yapsanız iyi olur)
4-) Sadece link vereceğimiz bölgeyi seçtikten sonra sol üstte bulunan "URL" bölümüne, göndereceğimiz sayfanın adını yazalım. "ALT TEXT" bölümüne ne yazarsanız linkin üzerindeyken bilgi verir. "TARGET" ise sayfanın başka bir sayfada mı açılsın sayfa içinde mi açılsın gibi özellikleri taşır. Buraları boş bıraksanız da olur..
5-) İşin mantığını sanırım kavradık. Yukarıdaki diğer seçme olanakları da var.. Aşağıda bunların açıklaması var.
6-) LOGO'nun işini bitirdiysek,alana tekrar dönüp bir bölüm daha seçelim... Soldaki ayarlar en başa dönecektir. Her seçtiğimiz bölgeye yeni bir isim verdiysek ve seçme işini bitirdiysek, son olarak "FORMAT" bölümünden resmimizin uzantısını belirleyelim ve "SAVE" bölümüne tıklayalım.
7-) Sayfa adını ve resmimizi kaydettikten sonra, "Paint Shop Pro" bu Image'ın haritasını bizim için çıkarıp, kodlayacaktır. Eğer başka sayfada kullanacaksanız "Kopyala/Yapıştır" komutu ile başka sayfalara da taşıyabilirsiniz.

Yazının URL adresi: http://aeystudio.com/tutorials.php?action=showtutorial&tut_id=66
Web Sitesi: http://www.aeyStudio.com