aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Butonlar
CSS - Örnekleri
Flash Sahne (Scene)
Kablo Yapımı
Flash ile Açılır Menü ve Web Butonları Yapımı
Parlak Buton Yapımı
CSS ile Açılır Menu
Katmanlar
ImageReady - Effects Penceresi
Efektler

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Flash / Flash Tanıtımı / Flash Web'de Yayınlama - Publish

Flash Web'de Yayınlama - Publish
RSS Feed: Flash Web'de Yayınlama - Publish (Dersler)
Eklenme Tarihi: 26.11.2005 - 18:16   (İzlenme: 72157)
Yorumları Oku (1)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır


Web'de Yayınlama - Publish
Büyük emekler vererek hazırladığımız animasyonumuzu ( fla ) formatında *.fla soyadlı bir döküman olarak kaydettik. Ancak animasyonumuzu web'de yayınlayabilmemiz için ( swf ) formatında *.swf soyadlı bir döküman olması gereklidir. Bu işlemi Flash Programı, içindeki "Publish" komutu ile ( fla formatındaki dökümanı swf formatına çevirme ) yapar. 
Flash'ın arabirimindeki File Menüsünü açtığımız zaman Publish Setting (Ctrl+Shift+F12), Publish Preview ve Publish (Shift+F12) komutlarını görünür.
Flash'da hazırladığımız dökümanlarımız yayına hazırlamak için öncelikle Publish ayarlarını yapmamız gerekir. File>Publish Setting (Ctrl+Shift+F12) penceresin de Formats, Flash, HTML şeklinde üç tane sekme vardır. Aşağıdaki animasyonda  Load Movie örneğini hazırladığımız dökümanımızın Default Publish ayarlarını görebilirsiniz.
Bu sekmeleri inceleyelim;
Formats: Bölümünde dökümanımızı hangi formatta yayınlayacağımız tespit edebiliriz. Burada Flash ve HTML seçenekleri default olarak işaretlidir ve biz Flash movie olarak yayınlayacağımız için bir değişiklik yapmamıza gerek yoktur. Alltaki Use default names işaretini kaldırıp yukarıdaki pencerelere yazdığımız yeni isim ile publish edebiliriz.
Flash: Bölümü seçenekler, JPEG kalitesi, ses dosyaları ayarları ve Flash versiyon ayarları gibi çeşitli ayarların yapıldığı bölümdür. Bu bölümde de bir değişikliğe gerek yoktur. Aynen (default olarak) kalabilir.
HTML: Bölümünde Template ve Dimensions bölümleri de aynen default kalabilir. Playback bölümünde Pausedat Start'ı işaretlersek animasyon web sayfasında belirdiği zaman hareket etmeden bekler, Loop: animasyonu devamlı olarak oynatır. Display Menüdeki işareti kaldırırsanız sayfadaki animasyona sağ tuş yapınca ortaya çıkan Zoon In, Play, Loop gibi komutların bulunduğu menü yerine sadece "About Macromedia Flash Player 5." menüsü görünür.Quality, Window Mode, HTML Alignment, Scale, Flash Alignment web sayfasının HTML kodlarını belirlemeye yarar. Bu ayarları değiştirerek animasyonun web sayfasındaki konumunu ayarlayabilirsiniz. En altta bulunan Show Warning Messages deki seçim Flash Player'ı olmayan bir kullanıcı tarafından sayfanız ziyaret edilince ziyaretçiye Flash Player'ı yüklemesini hatırlatır. Aynen kalmasında fayda vardır.
Flash animasyonunun bir HTMLsayfasında görünebilmesi için bazı kodlara ihtiyaç vardır.
Örnek olarak, Load Movie bölümümüzde anlattığımız animasyonun Publish özelliklerinin gösterildiği aşağıdaki animasyonun kodları şu şekildedir:

<OBJECT classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/ cabs/flash/swflash.cab#version=5,0,0,0" WIDTH=540 HEIGHT=440> <PARAM NAME=movie VALUE="publish.swf"> <PARAM NAME=quality VALUE=high> <PARAM NAME=bgcolor VALUE=#FFFFFF> <EMBED src="publish.swf" quality=high bgcolor=#FFFFFF WIDTH=540 HEIGHT=440 TYPE="application/x-shockwave-flash" PLUGINSPAGE="http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi? P1_Prod_Version=ShockwaveFlash"></EMBED> </OBJECT>

Buradaki <OBJECT> taglarının <EMBED> taglarını kapsamış olduğuna dikkat ediniz. Bu sıra ile olması önemli, çünkü <OBJECT> tag'ı Internet explorer tarafından,  <EMBED> tagı Netscape tarafından tanınıyor. Bu kod ziyaretçinin browser'ında gerekli plug-in 'in yüklü olduğunu varsayıyor. Bu arada kırık bir link resmi gösteriyor. Bu arada bütün son sürüm browserlarda en son Flash Player Plug-in in çıktığını da hatırlatalım. classid, OBJECT 'e bağlıdır ve Internet Explorer'a gerekli ActiveX dosyası eğer kurulmamışsa indirip kurmasını söyler. Aynı işi yapan PLUGINSPAGE, EMBED ile beraber çalışıyor ve Macromedia Shockwave indirme sitesine link veriyor. Diğerleri dökümanınızın özellikleri ile ilgili kodlardır.
Kodları da kısaca açıkladıktan sonra bu kodları kendi web sayfamıza yerleştirmek için ise File>Publish (Shift+F12) ile publish ettiğimiz dökümanımız fla dosyasını hangi klasöre kaydettiysek aynı isim ile o klasörün içine dökümanımız  .*swf uzantılı Flash Player Movie dosyası ile dökümanımızın görüntülendiği HTML dosyasını otomatik olarak yerleştirir. İşte bu HTML dosyasını açıp sağ tuş ile kaynak kodunu (View Source) açıp içindeki <OBJECT classid= ile başlayıp, </OBJECT> ile biten kodu, işaretleyerek seçip, kopyalayıp (Ctrl+C) kendi web sayfanızın HTML kodu arasına yapıştırabilirsiniz (Ctrl+V).

Yazan: Yorum:
gökhan işcanlı
Ziyaretçi
flash sorunu

merhabalar ben flashımı web de yayınlayamıyorum.adresime girdiğim zaman bana bu ileti çıkıyor: ( You need to install Flash Plug-in in order to view Flash content on this website correctly. Click Here to install Flash Plug-in. Flash Templates by A4Desk ) Buna nasıl bir çözüm bulurum. Adresim: www.djbeyaz.50megs.com Şimdiden teşekkür ederim
10.10.2006 03:29  

RSS Feed: Flash Web'de Yayınlama - Publish (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar