aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Fireworks Kısa Yollar
Paslı Zemin Yapımı
Parlak Buton Yapımı
PSP - Parlayan Yazı Yapımı
Fireworks Renkler ve Desenler
ImageReady ile Navigation Bar
Flash da Buton Yapımı
Web Tasarımı - Frame
Flash ile Web Butonları Yapımı
Arayüz Yapımı-1

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Flash / Flash Örnekleri / Flash da Movie'e Ses Eklemek

Flash da Movie'e Ses Eklemek
RSS Feed: Flash da Movie'e Ses Eklemek (Dersler)
Eklenme Tarihi: 07.11.2005 - 15:40   (İzlenme: 74879)
Yorumları Oku (3)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır /


Movie 'e Ses Ekleyelim
Gerek sitemizde verilen bilgilerden, gerek internet üzerinde bu hizmeti veren Türkçe ve yabancı sitelerden ve gerekse Flash'ın Help dosyalarından az çok Flash öğrendiniz. Hatta güzel bir movie de yaptınız. Ancak şurası bir gerçek ki Flash ile yapılan animasyonlar ne kadar güzel olursa olsun, sessiz pek bir anlam ifade etmiyor. Yaptığınız animasyonlara ses eklemek istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızda *.wav, *.mp3 gibi formatlarda bir ses dosyanız olmalı.(Flash'ın 5 sürümünden itibaren bütün ses dosyalarını desteklediğini hatırlatalım.)
Öncelikle Ses dosyasını Library (Kütüphane) içene taşımanız gerekiyor. Bunun için Flash'ın desteklediği diğer dosyalar gibi File>Import (Ctrl+R) ile Import edilmesi gerekiyor. Hemen bir hatırlatma yapalım, sadece *.wav, *.mp3 ses gibi ses dosyaları değil, *.jpg, *.gif, *.bmp, *.pgn, *.eps, *.ai, *.FH gibi bir çok imaj dosyalarını ayrıca *.qtif Quick Time Image, *.mov Quick Time Movie gibi movie dosyalarını da File>Import ile Flash'a Import edebilirsiniz.
Evet şimdi ses dosyamızı movie mize ekleyelim;
1-Yeni bir Movie (film) oluşturalım [ File>New (Ctrl+N)]. Sahnemizin içine sağ tuş ile tıklayarak Movie Properties'i seçelim. [Modify>Movie (Ctrl+M)]. Buradan movie mizin Frame sayısını, dökümanımızın ebatlarını, arkaplan rengini seçebiliriz.
2-Sesli bir animasyon için bize gerekli olan nesneler, a) Ses Dosyası, b) Sesi Açmaya yarayan bir Button, c) Sesi Kapatmaya yarayan bir Button. Çünkü nede olsa ziyaretçiler devamlı çalan bir müzikten hoşlanmayıp, istedikleri zaman müziği kapatıp, istedikleri zaman açmak isteyebilirler. Onlara tercih hakkını tanımamız gerekir! :-))
Movie mize ses eklerken Actions ları iyi anlamamız gerekiyor. Bu örneğimizde hem Frame'e, hem de Button'a ayrı ayrı Actions uygulamayı göreceğiz.
3-Ses dosyamızı movie (film)de, hangi Frame'den başlamasını istiyorsak o Frame'e bir Keyframe ekleyerek, File>Import (Ctrl+R) ile açılan listeden seçerek import edelim. Artık Kütüphanemize baktığımızda [ Window>Library (Ctrl+L)] ses dosyamızı görebiliriz. Şimdi ses dosyasının ayarlarına bakalım; Window>Panels>Sound ile Ses Panelini açalım. Yandaki resimde gördüğünüz Ses Panelindeki Sound:Bölümünde kütüphanemizdeki ses dosyalarının listesi bulunmaktadır. Bu pop-up menüden ses dosyaları ile ilgili seçiminizi yapabilirsiniz. Effects: Bölümünde ses efektlerini (sesin sağdan, soldan, azalıp çoğalarak gelmesi gibi) ayarlayabilirsiniz. Sync: Bölümünde başlama, durma, akışkanlık, sonuç gibi senkronize komutlarını verebilirsiniz. Loops: Bölümü ses öğesinin kaç kez tekrar edileceği bölümdür. Biz örnek objemizde bu değeri 999 olarak verdik. Edit butonun basarsanız açılan pencerede ses efektlerinin grafiksel görüntüsü yer alır. Üstteki grafik, bilgisayarınızdaki sağ kabinden, alttaki grafik ise sol kabinden gelen seslerin grafiksel görüntüsüdür. Grafiğin sağ tarafındaki ve üst tarafındaki siyah çizgiyi mause unuz ile hareket ettirmek suretiyle ses efektlerini kişiselleştirebilirsiniz.
4-Evet,buraya kadar ses dosyamızı ekledik ve ses ayarlarımızı da yaptık. Artık sesi açma ve kapama butonları yapmamız gerekiyor. Burada örnek objemizdeki uygulamamızı anlatacağız. Sizler kendinize çok daha iyilerini hazırlayabilirsiniz.
Öncelikle "Play Butonunu" hazırlayalım. Insert>New Symbol (Ctrl+F8) ile açılan Symbol Properties den Name: kısmına Play yazıp Behavior (Davranış) dan Button'u işaretleyerek yeni bir sembol (Button ) yarattık. Gerçi bunu önce sahne (Scene) de çizip, sonrada nesneyi seçili hale getirip Insert>Convert to Symbol (F8) ile sembol haline de çevirebilirsiniz. Ama kolaylık olsun diye biz direkt New Symbol olarak hazırladık.
Araç Çuğundan (Tools), Oval Tool (O) 'u seçip, Colors'dan Stroke Color' ı işaretleyip butonun Kenar Rengini siyah olarak seçtik. Daha sonra Fill Color'ı işaretleyip iç rengini ayarlamak için biz burada, Fill Panelinde pop-up menüden Radial Gradient'i siyah-kırmız olarak seçtik (Şayet kapalıysa, Window>Panels>Fill ile doldurma panelini açalım ). Objemizi çizdikten sonra Layer 1'e dikkat ederseniz, Timeline daki 1.frame olan Up 'ın dolduğunu görürsünüz. Daha sonra 2. frame olan Over'a geldik, yani mause, objenin üzerine gelince oluşacak görüntüsünü elde etmek için yeni bir keyframe ekledik (F6) ve rengini Fill Panelinde pop-up menüdeki Radial Gradient'den yandaki kırmızı renkli küçük pencereden açılan renk tablosundan renk seçerek değiştirdik (Gradient tonlarını ayarlamak için butonlarını yatay hareket ettirebilirsiniz veya hemen yanlarına tıklayarak yeni renk sekmeleri yaratabilirsiniz). Sonra 3.frame olan Down'a geldik. Yeni bir Keyframe ekleyerek buraya da butonun mause üzerinden ayrılıncaki görüntüsü için bir renk verebilirsiniz. Biz burada Up daki görüntüyü vermesini istedik ve bu yüzden Up daki Frame'in üzerine sağ tuş yapıp Copy Frames ile Frame'i kopyaladık ve Down'a geri gelerek yine sağ tuş ile açılan menüden Paste Frames ile yapıştırdık. 4.Frame olan Hit'i boş bırakabilirsiniz. Ancak biz burada siyah rengi verdik. Sesi başlatma, "Play Butonumuz"'a ileride Actions ekleyip sesi çalıştırınca susturması için üzerine bir "Müziği Kapat" yazısı ve bir işaret ekleyelim ki animasyon sırasında belli olsun. Bunun için Layer 1'e gelip işaretleyerek alttaki Insert Layer ikonuna tıklayarak yeni bir layer olan Layer 2'yi yaratalım. Şimdi Layer 2 seçili ve 1.frame olan Up da iken Araç Çubuğundan (Tools) simgesi olan Text Tool'u ( T ) seçip Müziği Kapat yazalım. Tekrar alttaki Insert Layer ikonuna tıklayarak yeni bir layer olan ve işaretimizi çizeceğimiz Layer 3'ü yaratalım. Şimdi Layer 3 seçili ve 1.frame olan Up da iken, Araç Çubuğundan (Tools) Rectangle Tool'u ( R ) seçip şeklimizi hazırlayalım (şekli çizdikten sonra 1.frame olan Up doldu). Biz örneğimizde şeklimizi siyah renk ile doldurduk. Ardından 2.frame olan Over'a gelelim, yeni bir keyframe ekleyelim (F6) ve rengini, Colors'dan Fill Color'dan seçeceğimiz beyaz olarak değiştirelim. Şimdi klavyemizdeki ENTER'e basarak butonumuzun animasyonunu seyredebiliriz. Ctrl+ENTER'e basarsanız animasyonunuzu tam ekran test etmiş olursunuz. İstediğimiz sonucu alamamışsak butonumuzu baştan kontrol edelim. Animasyon istediğimiz gibi çalışıyorsa problem yok demektir.
Böylece "Play Butonumuzu" tamamlamış olduk.
5-Şimdi "Stop Butonunu" hazırlayalım. Insert>New Symbol (Ctrl+F8) ile açılan Symbol Properties den Name: kısmına Stop yazıp Behavior (Davranış) dan Button'u işaretleyerek yeni bir sembol (Button ) yarattık. Bu defa değişik renkler seçerek ve yukarıda anlatılan yolları takip ederek aynı şekilde "Stop Butonumuzu" yaratalım.
6-Artık kütüphanemizde "Ses Dosyası", "Play Butonu" ve "Stop Butonu"nu görebiliriz. Şimdi sahneye (Scene) geçip kütüphanedeki bu objeleri sahnemize yerleştirip sahnedeki hem Frame'lere, hem de buttonlara ayrı ayrı Actions verebiliriz.
Öncelikle çalışma alanımızın üzerinde bulunan ' ikonuna tıklayarak sahne (Scene) mize dönelim. Layer 1'i çift tıklayarak bir isim verelim. Örneğimizde backmusic yazdık.
1. Frame'e gelip, Frame Panelindeki Label: kısmına initial yazdık.
2.Frame'e gelip Frame Panelindeki Label: kısmına Stop Music yazdık, Sound Panelinde Sound: bölümünde, pop-up menüden ses dosyamızın adını seçiyoruz, Sync:bölümünde, pop-up menüden Stop'u seçip, Loops:bölümüne 0 yazıyoruz. Kütüphaneden "Stop Butonunu" sahnemizin istediğimiz yerine sürükle-bırak yoluyla taşıyoruz.
3.Frame'i işaretleyip Frame Panelindeki Label: kısmına Start Music yazdık, Sound Panelinde Sound: bölümünde, pop-up menüden yine aynı ses dosyamızın adını seçiyoruz, Sync:bölümünde, pop-up menüden Start'u seçip, Loops:bölümüne 999 yazıyoruz. Kütüphaneden "Play Butonu"nu, sahnemizdeki Stop Butonunun tam üzerine sürükle-bırak yoluyla taşıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her iki objenin (Play-Stop Butonları) üstüste ve aynı ebatlarda-büyüklükte olmasıdır. Objelerin ebatlarını ve pozisyonlarını ana menüdeki Scale veya Rotate ile (kenarlarını uzatma veya objeyi döndürme yoluyla) istediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Böylece ses dosyamız ve play-stop butonlarımız sahnedeki framelere yerleşmiş oldu. Sıra geldi bunlara Actions vermeye.
7-Öncelikle Frame'lere Actions eklemek için 2.Frame'e çift tılayıp, açılan Frame Actions Penceresinden (Add a new item to the script) ikonundan açılan menüden Basic Actions>Stop'u seçelim. Frame Actions Penceresinde [ stop (); ] script komutu belirir. Diğer Frame'e vereceğimiz Actions ile karışmaması için Frame Actions Penceresini üstteki X işaretinden kapatabilirsiniz. Daha sonra aynı uygulamayı 3.Frame'e de yapalım ve ona da [ stop (); ] script komutunu verelim. Button'a vereceğimiz Object Actions ile karışmaması için yine Frame Actions Penceresini üstteki X işaretinden kapatabilirsiniz.
Şimdi Button lara (Objelere) Actions vermek için tekrar 2.Frame'e gidip, işaretleyelim, çalışma alanımızdaki Stop Butonumuz göründü. Stop Butonunumuza Actions vermek için üzerine sağ tuş yaparak açılan menüden Actions'u seçelim. Açılan Object Actions Penceresinden (Add a new item to the script) ikonundan açılan menüden Basic Actions>On Mause Event'ı seçelim. Object Actions penceresinde [ on (release) { } ] script'i belirdi ve alttaki Event:bölümünde "Release" işaretlidir. on (release) { } script'i işaretliyken tekrar ikonundan açılan menüden bu defa Basic Actions>Go To'yu seçelim ve pencerenin altındaki Type:bölümündeki açılır menüden Next Frame'i seçelim. Object Penceresinde [ on (release) { nextFrame (); } ] scripti belirdi. Böylece Stop Butonuna verdiğimiz Actions bitti.
Sıra geldi Start Butonumuza Actions vermeye; 3.Frame'e gidip, işaretleyelim, çalışma alanımızda Start Butonumuz göründü. Start Butonunumuza Actions vermek için üzerine sağ tuş yaparak açılan menüden Actions'u seçelim. Açılan Object Actions Penceresinden ikonundan açılan menüden Basic Actions>On Mause Event'ı seçelim. Object Actions penceresinde [ on (release) { } ] script'i belirdi ve alttaki Event:bölümünde "Release" işaretlidir. on (release) { } script'i işaretliyken tekrar ikonundan açılan menüden bu defa Basic Actions>Go To'yu seçelim ve pencerenin altındaki Type:bölümündeki açılır menüden bu defa Previous Frame'i seçelim. Object Penceresinde [ on (release) { prevFrame (); } ] scriti belirdi. Dikkat ederseniz ilk Object Actions da Sonraki Frame'e Git, ikinci Object Actionsda da Önceki Frame'e Git komutlarını verdik. Nihayet Start Butonuna da verdiğimiz Actions ile berber Start Butonumuzda bitti.

İşte hepsi bu kadar. Artık üzerine basınca sesleri açıp-kapatan bir ses butonunuz oldu. Ctrl+ENTER'e basarsanız animasyonunuzu test etmiş olursunuz.

Burada dikkat etmeniz bir nokta var, şöyleki; bizim örneğimizde web sayfası açıldığı zaman çalmayan bir müziği butona basmak suretiyle çaldırıyoruz. Bunu tam tersi durum olan, yani web sayfasının açılmasından itibaren çalmaya başlayan müziği kapatmak için ise 2. ve 3. Frame lerdeki Button ları yerleri ile Actions larını değiştirmek ve Frame lerin Sound Panellerindeki Start-Stop ve 0-999 değerlerini de karşılıklı değiştirmek gerekir.
Yukarıda anlatılan Müzik açma ve kapama Butonlarının yapılmasını Animasyonlu Seyretmek için Tıklayınız!
Yukarıda anlatılan Frame lere ve Button'lara Actions verilmesini Animasyonlu Seyretmek için Tıklayınız!
Yazan: Yorum:
buddha
Üye

Kayıt Tarihi: 13.12.2007
Yorumlar: 1
tesekkürler

çok işime yaradı teşekkür ederim :)
13.12.2007 21:41 Offline buddha tuncer.c at gmail.com
beyazaskin
Üye

Kayıt Tarihi: 02.12.2007
Yorumlar: 1
selam

tşkler
02.12.2007 08:33 Offline beyazaskin beyaz.askin at gmail.com
harazey
Üye

Kayıt Tarihi: 13.12.2006
Yorumlar: 4
çok güzel

ellerine sağlık emeğin için tşk
13.12.2006 04:34 Offline harazey nihatgecit at hotmail.com

RSS Feed: Flash da Movie'e Ses Eklemek (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar