aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Krom Yazı Yapımı
Web Tasarımı - Formlar
CD Yapımı
PSP - Rollover Image Yapımı
CSS - Genel Bilgi
Flash ile Açılır Menü ve Web Butonları Yapımı
Fireworks Şekillere Yazıları Dolamak
Yazı Aracı
Tab Menu Yapımı
Kablo Yapımı

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Flash / Flash Örnekleri / Flash ile Kapanır ve Taşınır Menü Hazırlamak

Flash ile Kapanır ve Taşınır Menü Hazırlamak
RSS Feed: Flash ile Kapanır ve Taşınır Menü Hazırlamak (Dersler)
Eklenme Tarihi: 07.11.2005 - 16:43   (İzlenme: 79265)
Yorumları Oku (6)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır /


Flash ile Kapanır ve Taşınır Menü Hazırlamak

Konuyu daha iyi anlamak için bu örneğe ait zipli dosyayı indiriniz ve Flash'a yükleyiniz.
Menüde kullanacağımız objeleri hazırlayıp, Library de yerlerini almalarını sağlayacağız.
1-Öncelikle Library de "baslık" olarak adlandırılan Graphic özellikli objemizi hazırladık. Boyamak için ise Fill Panelinden Radial Gradient'i seçtik renk olarak #0000FF ve #000000 kullandık. Renk geçişleri için ise Transform Fill aracını seçtik (nasıl uygulandığını Web Butonları Yapımı bölümünde anlatmıştık). Daha sonra sırasıyla, arkaplan, menu1, MASK, mask2, MENUALT, MENUTOP isimli "Graphic" özellikli objeleri hazırladık. Daha sonra buthan, menuwindow, link, textmenu isimli "Movie Clip" leri hazırladık ki bunlardan link ve menuwindow un hazırlanışını ayrıca açıklayacağız. Son olarak da close, dragbutton, e-mail, link butonu ve restore isimli "Button" özellikli butonlarımızı hazırladık.
Dragbutton'u hazırlarken altındaki layer'e, önceden hazırladığınız buthan isimli Movie Clip i Library den çekerek yerleştirdik ve Efekt>Alpha=0 efektini uyguladık.
Hepsinde renk geçişlerini yukarıda anlattığımız Transform Fill ile yaptık.

2-Şimdi "link" isimli Movie Clip i nasıl hazırladığımızı açıklayalım; (16 tane Frame kullanacağız)
Layer 1 in adını "top" olarak değiştirdik ve Library den önceden hazırladığımız MENUTOP isimli graphic i çekerek taşıdık. sonra 2. bir layer yarattık ve adını "alt" olarak değiştirerek MENUALT isimli graphic i taşıdık. 3. layer'i yaratıp adını da "link menu" olarak değiştirdik ve Library den "menu1" isimli graphic i taşıyıp, MENUALT ve MENUTOP isimli graphic lerin arasına yerleştirip dikkatlice hizaladık. "buton seti" layer ini yarattık ve "restore" isimli button u çekip yerleştirdik. "Drag" layer ini yarattık ve Library den "dragbutton" u çekip yerleştirdik. Daha sonra "frame actions" layer ini yaratacağız. Şimdi dikkat ettiyseniz Library den çekilip yerleştirilen objeler yerleştikleri layerin 1. Frame ini doldurdu.
"top" isimli Layer e geldik ve üzerine çift tıklayarak açılan Frame Actions panelinden "Stop" u seçtik. 2. Frame'e bir tane Keyframe ekledik (F6) Frame Actions panelinden "Play" i seçtik ve Frame Panelinde Label: minimize yazdık. 9. Frame 'e Keyframe ekledik (F6) Frame Actions panelinden "Play" i seçtik ve Frame Panelinde Label: restore yazdık. 16. Frame'e de bir tane Frame ( Insert Frame [F5]) ekledik. Böylece "top" isimli Layer de işimiz bitti.
"Alt" layerine sonra gelmek üzere atlayıp, "link menu" isimli layer'imize geldik. 2. Frame' e Keyframe ekledik. 8. Frame'e de Keyframe ekledik ve objemizi Scale aracını kullanarak eninden ve boyundan küçülttük. Klavyedeki oklar yardımıyla yerine taşıyıp hizaladık. 9. Frame'e de bir tane Keyframe ekledik. 1.Frame'in üzerine sağ-tuş yaparak Copy Frame ile kopyaladık ve 16. Frame'e yine sağ-tuş yaparak Paste Frame ile yapıştırdık. 2. ve 8. Frame in arasına sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık. Yine 9. ve 16. Frame arasına da sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık. Böylece "linkmenu" Layer indeki işimiz de bitti.
Şimdi önceden atladığımız "alt" isimli Layer 'e geldik. 2. Frame'e Keyframe ekledik. 8. Frame'e de Keyframe ekledik ve klavyedeki oklar yardımıyla objemizi yukarıya taşıyıp hizaladık. 9.Frame'e Keyframe ekledik (F8). 1. Frame'i kopyalayıp 16. Frame'e yapıştırdık. 2. Frame in üzerine sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık, 9 ile 16. Frame ler arasınada Create Motion Tween uyguladık. Ayrıca 16. Frame'e, Frame Actions panelinden "Stop" u uyguladık. "alt" isimli Layer deki işimiz de bitti.
"buton seti" isimli Layer'e geldik. 1. Frame de "restore" isimli button özellikli objemiz bulunuyordu. Sahnemizdeki restore isimli butona sağ-tuş yaparak açılan menüden Actions>Object Actions paneline,
on (press) {
gotoAndPlay ("minimize");
_root.top += 1;
this.swapdepths(_root.top);
}
yazdık. 2. Frame'e Keyframe ekledik ve "restore" isimli butonu silip (Delete), "close" isimli butonu Library den çekip yerleştirdik. 8. Frame'e Keyframe ekledik ve sahnemizdeki "close" butonuna sağ-tuş yaparak Actions>Object Actions'u seçip actions paneline,
on (press) {
gotoAndPlay ("restore");
_root.top += 1;
this.swapdepths(_root.top);
}
yazdık. 9. Frame'e Keyframe ekledik "close" butonunu silip, tekrar "restore" butonunu Library den çekip yerleştirdik. 1. Frame i kopyalayıp 16. Frame'e yapıştırdık (1. Frame'in actions ları da beraberinde buraya taşınmış oldu). Böylece "buton seti" layerin de de işimizi bitirdik.
"drag" layer'ine geldik. Sahnemizdeki "dragbutton" un üzerine sağ-tuş yaparak Actions>Object Actions'u seçip actions paneline,
on (press) {
startDrag ("");
}
on (release) {
stopDrag ();
}
yazdık. Burada da işimiz bitti ve üzerine heme yeni bir Layer olan "frame actions" Layer ini yarattık. 8. Frame'e gelerek Keyframe yarattık ve üzerine çift tıklayarak açılan Frame Actions panelinden "Stop" u seçtik ve Frame Panelinde Label: stop yazdık.
Böylece, "link" isimli Movie Clip i bitirmiş olduk.

3- Şimdi de "textmenu" isimli Movie Clip i nasıl hazırladığımızı açıklayalım; (20 tane Frame kullanacağız)
Layer 1 in adını "textmenu_alt" olarak değiştirdik ve Library den önceden hazırladığımız MENUALT isimli graphic i çekerek taşıdık. sonra 2. bir layer yarattık ve adını "textmenu" olarak değiştirerek "menuwindow" isimli Movie Clip i taşıdık. 3. layer'i yaratıp adını da "textmenu_top" olarak değiştirdik ve Library den "MENUTOP" isimli graphic i taşıdık. "buton_seti" layer ini yarattık ve "restore" isimli button u çekip yerleştirdik. "Drag" layer ini yarattık ve Library den "dragbutton" u çekip yerleştirdik. Daha sonra "frame actions" layer ini yaratacağız. Yine dikkat ettiyseniz Library den çekilip yerleştirilen objeler yerleştikleri layerin 1. Frame lerini doldurduğunu görebilirsiniz.
Öncelikle "textmenu" layerinden başlayalım; 2. ve 5. frame lere birer tane Keyframe ekledik (F6). 10. frame'e de Keyframe ekledik ve objemizi Scale aracını kullanarak eninden ve boyundan yine küçülttük. Klavyedeki oklar yardımıyla yerine taşıyıp hizaladık. 11. frame'e de Keyframe ekledik. 1. Frame'i kopyalayıp 16. ve ardından 20. Frame'e yapıştırdık. 5. ve 10. Frame in arasına sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık. Yine 11. ve 16. Frame arasına da sağ-tuş yaparak tekrar Create Motion Tween uyguladık. Böylece "textmenu" Layer indeki işimiz de bitti.
Şimdi "textmenu_alt" Layer ine geldik. 5. frame'e Keyframe ekledik ve oklar yardımıyla objemizi sağ alt köşeden sol alt köşeye taşıdık. 10. Frame'e Keyframe ekledik ve yine oklar yardımıyla objemizi yukarıya taşıdık. 1. frame'i kopyalayarak 16. ve ardından 20. Frame'e yapıştırdık. 1. ve 5. Frame in arasına sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık. Yine 5. ve 10. Frame in arasına sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık. Yine 10. ve 16. Frame in arasına sağ-tuş yaparak Create Motion Tween uyguladık. 16. Frame'e tıklayarak Create Motion Tween uyguladık. Böylece "textmenu_alt" Layer i ile de işimiz bitti.
"textmenu_top" Layer ine geldik. Sırasıyla, 1., 2., 5., 10., 11., 12., 17. ve 20. Frame lere Keyframe ler ekleyerek bu Layerdeki işimizi de bitirdik.
"buton_seti" Layer ine geldik. 1. Frame de "restore" isimli objemiz duruyor. Sahnemizdeki restore button una sağ-tuş yaparak Actions>Object Actions paneline,
on (press) {
gotoAndPlay ("minimize2");
_root.top += 1;
this.swapdepths(_root.top);
}
yazdık. 2. Frame'e Keyframe ekledik ve restore button unu silip yerine "close" button unu Library den çekip yerleştirdik. 5. Frame 'e Keyframe ekledik. 10. Frame'e Keyframe ekledik ve Object Actions paneline,
on (press) {
gotoAndPlay ("restore2");
_root.top += 1;
this.swapdepths(_root.top);
}
yazdık. 11. Frame'e Keyframe ekledik. 12. Frame'e da Keyframe ekledik ancak bu defa close button unu sildik ve "restore" button unu taşıdık. 17. Frame'e Keyframe ekledik. Son olarak 20. Frame'e Keyframe ekledik ve Object Actions paneline,
on (release) {
gotoAndPlay ("minimize2");
_root.top += 1;
this.swapdepths(_root.top);
}
yazdık. "buton_seti" Layer i ile de işimiz bitti.
"drag" layer'ine geldik ve Object Actions paneline,
on (press) {
startDrag ("");
}
on (release) {
stopDrag ();
}
yazdık. Böylece "drag" layer i ile de işimiz bitti.
"drag" Layer inin üzerinde yeni bir Layer yarattık ve adını da "frame actions" olarak değiştirdik. frame actions layerindeki 1. Frame'e Keyframe ekledik ve Frame Actions panelinden "Stop" u seçtik. 2. Frame'e de Keyframe ekledik Frame Actions panelinden bu defa "Play" i seçtik ve Frame Panelinde Label: minimize2 yazdık. 10. Frame'e Keyframe ekledik ve Frame Actions panelinden "Stop" u seçtik. 11. Frame'e Keyframe ekledik ve Frame Panelinde Label: restore2 yazdık. Son olarak 20. Frame'e Keyframe ekledik ve Frame Actions panelinden yine "Stop" u seçtik.
Böylece, "textmenu" isimli Movie Clip i bitirmiş olduk.

Son olarak da Scene ye geçip objeleri yerlerine yerleştirdik.

Bütün bu anlatılanlar ilk bakışda karışık gelebilir. ancak örnek dosyayı indirip Flash da açıp anlatılanları bir yandan okuyup, bir yandan da Flash daki örnek dökümanla karşılaştırıp, kontrol ederseniz ne kadar kolay olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
Yazan: Yorum:
Salim
Üye

Kayıt Tarihi: 14.05.2008
Yorumlar: 1
Teşekkür

Mrehaba; Kardeş eline yüreğine sağlık bizleri zorlandığımız çok şeylerden kurtardınız.
14.05.2008 12:20 Offline Salim demir_salim at hotmail.com
ibosoner
Üye

Kayıt Tarihi: 31.01.2005
Yorumlar: 1
emegine saglık

emegine saglık cok guzel olmus cok tsk ederim
11.02.2008 14:23 Offline ibosoner ibosoner.kaymaz at mynet.com
ataaga
Üye

Kayıt Tarihi: 22.07.2007
Yorumlar: 1
VİDEOLU YAPARMISINIZ?

ARKADAŞLAR DERSLERİNİZ ÇOK GÜZEL AMA PROGRAMLARIN ACEMİSİYİM ONUN İÇİN VİDEOLU DERSLER YAPARSANIZ MEMNUN OLURUM AYRICA TÜM SİTE ÜYELERİDE MEMNUN OLUR DİE DÜŞÜNÜYORUM
22.07.2007 06:06 Offline ataaga atanur_218 at hotmail.com
achy
Üye

Kayıt Tarihi: 06.01.2007
Yorumlar: 1
yardım

sabahtan beri uğraşıyorum ama yapamıyorum flash programını bir iki haftadır kullanıyorum bu sitede verilen örneklern çoğunu yapabildim ama bunu bir türlü yapamadım. birincisi ki sizden yardım istediğim kısmı buttonları new symbol den hazırlayın demişsiniz mesela fakat nası yapacağımızı yazmamışsınız. ikincisi sanırım sizin kullandığınız sürüm 2004 değil çünkü bahsettiğiniz kodlar ya da buttonlar sizin dediğiniz yerlerde olmuyor. yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.
06.01.2007 19:05 Offline achy
harazey
Üye

Kayıt Tarihi: 13.12.2006
Yorumlar: 4
emeğine tşk

çok güzel olmuş selim arkadaşımızın dediği gibi zipli dosyayıda yanına koysaydın daha güzel olacaktı yinede emeğine sağlık
13.12.2006 04:26 Offline harazey nihatgecit at hotmail.com
selim6155
Üye

Kayıt Tarihi: 29.10.2006
Yorumlar: 1
ÇOK GÜZEL

ARKADAŞIM ÇOK GÜZEL BİR İŞ YAPTIN AMA ŞU ZİPLİ DOSYASINI DA HEMEN YANINA KOYSAN ÇOK İİ OLURDU TEŞEKKÜRLER
07.11.2006 22:48 Offline selim6155 trabzonluselim_61 at hotmail.com

RSS Feed: Flash ile Kapanır ve Taşınır Menü Hazırlamak (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar