aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Illustrator Araç Kutusu (Tool Box)
Ürün Kutusu Yapımı
Photoshop Plug-ins
Flash Alpha Efekti
Zincir Yapımı
PSP - Transparent Gif Yapımı
Flash ile Çeşitli Pencere Etkileri
Kendi Gülümsemenizi Yaratın
PSP - Arayüz Yapımı
Pixel Desenler (Pixel Patterns)

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Flash / Flash Örnekleri / Flash Movie'e, Başka Bir Movie Ekleme

Flash Movie'e, Başka Bir Movie Ekleme
RSS Feed: Flash Movie'e, Başka Bir Movie Ekleme (Dersler)
Eklenme Tarihi: 07.11.2005 - 18:30   (İzlenme: 72816)
Yorumları Oku (3)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır /


Movie'e, Başka Bir Movie Ekleyelim
Flash da Movie (film) e nasıl ses eklendiğini gördük. Şimdi de Yapmış olduğumuz Movie mize başka bir movie i ekleyeceğiz. Hatırlayalım ki Flash'da, çalışma alanımıza, hatta çalışmamız bittikten sonra hazırladığımız animasyonun oynatıldığı alana Sahne (Scene) dendiğini biliyoruz. Hazırlanan animasyonlar birden fazla sahnede de olabilir. Örneklersek, öyle animasyon yapacağız ki web sayfamız açıldığında animasyon, 1.Sahnede (Scene 1) de başlayacak ve bir butona basarak 2.Sahneye (Scene 2) geçerek devam edecek. Sonra da 2. Sahnedeyken (Scene 2) yine butona basıp 1.Sahneye (Scene 1)'e geri dönecek. Tabiki bu arada eklediğimiz ses dosyası (ki bu genelde müzik parçası olur) sahneler arası bu geçişlerde hiç aksamadan çalmaya devam edecektir. İstediğimiz sahnede de çalan müziği kapatabileceğiz. Tıpkı yan tarafta örnek animasyondaki gibi.
Şimdi bu uygulamayı daha iyi anlamak için yandaki örnek animasyonu inceleyelim. Bu örnekte üç unsur göze çarpmaktadır; a)Hazırlayacağımız movie'mize ekleyeceğimiz başka bir movie olarak Ses Eklemek bölümünde açma-kapama butonu ile beraber hazırladığımız animasyon olan, backround.swf 'ı kullanacağımızdan daha iyi anlamak için bu bölüme ait olan içinde backround.swf de bulunan örnek dosyayı indirmeniz yararlı olur, b)Sahneler arası geçişi sağlayan Buton, c)Hangi sahnede olduğumuzu belirten uyarı yazıları. Tabiki, sizin hazırlayacağınız animasyonlarda buradaki uyarı yazıları yerine bambaşka güzellikte görüntüler olacağından eminiz. :-))
1-Eklemek istediğimi movie'miz (backround.swf) elimizde hazır olduğundan, öncelikle sahneler arası geçişi sağlayan bir Button hazırladık. Butonların nasıl hazırlandığını bildiğinizden Button'unuzu istediğiniz şekilde ve renkte hazırlayabilirsiniz. Evet Sahne (Scene) ler arası geçiş butonunuzu hazırladınız ve butonunuzu kütüphanenizde artık görüyorsunuz [ Window>Library (Ctrl+L)].
2-Şimdi çalışma alanımızın üzerinde bulunan ' ikonuna tıklayarak sahnemize geçelim. 1.Layer'e çift tıklayarak açılan pencereden Zemin yazarak Layer'imize Zemin ismini verdik. 1.Frame de iken örnek resimde görünen bordo renkli şekli çizdik. Yine 1.Frame deyken ekleyeceğimiz movie olan backround.swf 'ı 1.Frame'e tanıtmak için üzerine çift tıklayıp açılan Frame Actions Penceresinden ikonuna basıp açılan menüden Basic Actions>Load Movie'i seçtik. Alt tarafta ortaya çıkan komut menüsünde URL:kısmına backround.swf yazdık. Şayet eklemek istediğiniz movie başka bir klasörde ise tam yerini-adresini (Path Yolunu) yazmalısınız. Location:bölümündeki Level aynen kalıyor, yanındaki pencereye 10 yazdık. Frame Actions penceresinde loadMovieNum ("backmusic.swf", 10); şeklinde scriptimiz belirdi. Frame Actions Penceresinin üstündeki X basıp pencereyi kapattık. 2.Frame'e gelip Insert Keyframe (F6) ile yeni bir keyframe ekledik. Ardından Frame Panelinin Label (Etiket) bölümüne Main yazarak ileride bu etikete Actions verebilmemiz için 2.Frame'i etiketledik. [Window>Panels>Frame (Ctrl+F) ]. Bunada Actions vermek için üzerinede çift tıklayarak açılan Frame Actions Penceresinden ikonuna basıp açılan menüden Basic Actions>Stop'u seçip Zemin isimli Layer ile işimizi bitirdik.
Tekrar Layer bölümüne Layer 1'e gelip işaretleyerek alttaki Insert Layer ikonuna tıklayarak yeni bir layer olan Layer 2'yi yaratıp, üzerine çift tıklayarak açılan pencereye Button yazıp, bu Layer'e de Button adını verdik. Kütüphanemizden evvelce hazırlama sırasında "button" adını verdiğimiz Buttonumuzu sürekle-bırak yöntemi ile 1.Frame'e taşıdık. 2.Frame'e sağ tuş ile tıklayarak Insert Frame ile Boş Frame ekledik (hatırlarsanız alttaki Zemin Layer'inde 2 tane Frame vardı. Onları yakalamak için bu boş Frame'i ekledik). Tekrar Layer bölümüne dönüp, Button isimli Layer'i tıklayıp işaretleyerek alttaki Insert Layer ikonuna tıklayarak yeni bir layer olan Layer 3'ü yaratıp, üzerine çift tıklayarak açılan pencereye Text yazıp, bu Layer'e de Text adını verdik. Text Layer'inin 1.Frame'i işaretleyip örnek animasyonda 1. Sahnede görünen yazılar olan "2.Sahneye Git!", "1.Sahne (Scene 1)", "aeyStudio.com" yazılarını ayrı ayrı yazıp, herbirini tek tek işaretleyerek animasyondaki yerlerine taşıdık. 2.Frame'e gelip sağ tuş ile tıklayarak Insert Frame ile buraya da Boş Frame ekledik (Yine aynı amaçla). Şimdi Button isimli layerimizdeki Button'a Object Actions veremek için bu layer'in 1.Frame'ini tıklayıp, sahnedeki buton resmimizin üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan Object Actions Penceresinde ikonuna basıp açılan menüden Basic Actions>Go To ile açılan pencerenin altındaki Scene:kısmına Scene 2, Type:kısmına Frame Number, Frame:kısmına da 1 yazıp, en altta bulunan Go To and PLay deki seçim işaretini kaldırarak animasyonun durmasını sağladık. Object Actions Penceresinde on (release) {gotoAndStop ("Scene 2", 1); } şeklinde ki scriptimiz belirdi. ("Basma işlemi bitince Scene 2 deki 1.Frame'e git ve dur" anlamındadır.)
Böylece 1.Sahne (Scene 1)deki işlemlerimiz bitmiş oldu.
3-Şimdi 2.Sahne (Scene 2) mizi hazırlayalım;
Windows>Panels>Scene ile Sahne (Scene) Panelini çağırdık. Scene Panelininde 1.Sahnemiz olan Scene 1 in mevcut olduğunu görüyoruz. Scene Panelin alt tarafındaki (Add scene) ikonuna tıklayarak Scene 2'i yarattık. Yan tarafta Scene Panelinde iki tane olan sahnelerimiz görünüyor. Panelin altındaki ikonlar soldan sağa doğru sırasıyla işaretlenen paneli dublike etmek, yeni Scene yaratmak ve işaretlenen Scene'i silmek için kullanılırlar. Scene panelinden Scene 2 üzerine tıklayarak 2.Sahnemiz geçebiliriz. Scene seçme işlemini Flash'ın arabiriminin en sağında bulunan ikonuna tıklayıp açılan menüden yada sahnemizin üzerindeki den de seçebilirsiniz.
Scene Panelindeki Scene 2' e tıklayarak 2. sahnemize geçtik. Layer bölümüne Layer 1'e gelip işaretleyerek üzerine çift tıklayarak açılan pencereye Zemin yazıp, bu Layer'de Zemin adını verdik. Tekrar Scene 1e gidip, zemin layerini işaretleyerek sahnedeki bordo renkli alanı seçili hale getirip kopyalayıp (Ctrl+C), Scene 2'e gelerek Zemin Layer inin 1.Frame'ine yapıştırdık (Ctrl+V). Zemin Layer'indeki bu 1.Frame'e Actions vermek için üzerinede çift tıklayarak açılan Frame Actions Penceresinden ikonuna basıp açılan menüden Basic Actions>Stop'u seçip Zemin isimli Layer ile işimizi bitirdik. Yine Scene 2 de iken Layer bölümünde alttaki Insert Layer ikonuna tıklayarak yeni bir layer olan Layer 2'yi yaratıp, üzerine çift tıklayarak açılan pencereye Button yazıp, bu Layer'e de Button adını verdik. Kütüphanemizden Buttonumuzu sürekle-bırak yöntemi ile 1.Frame'e taşıdık. Tekrar Layer bölümüne dönüp, Button isimli Layer'i tıklayıp işaretleyerek alttaki Insert Layer ikonuna tıklayarak yeni bir layer olan Layer 3'ü yaratıp, üzerine çift tıklayarak açılan pencereye Text yazıp, bu Layer'e de Text adını verdik. (Dikat ederseniz Scene 2 deki her üç layer de Scene 1 deki Layerler ile aynı adları aldılar.) Text Layer'inin 1.Frame'i işaretleyip örnek animasyonda 2.Sahnede görünen yazılar olan "1.Sahneye Dön!", "Şu anda 2.Sahnedesiniz (Scene 2)", "aeyStudio.com" yazılarını scene 1 deki gibi ayrı ayrı yazdık. Buton ve Text Layer lerindeki bütün nesneleri herbirini tek tek işaretleyerek Scene 1 deki aynı hizalarına taşıdık. 1.Sahneden biraz daha fark yaratmak için evvelce hazırladığımız bir animasyonu Movie Clip olarak Button Layerinin 1.Frame'ine ayrıca taşıdık. (Bu sahnedeki Layerlerde birer tane Frame oldu.) Şimdi Button isimli layerimizdeki Button'a Object Actions vermek için bu Layer'in 1.Frame'ini tıklayıp, sahnedeki buton resmimizin üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan Object Actions Penceresinde ikonuna basıp açılan menüden Basic Actions>Go To ile açılan pencerenin altındaki Scene:kısmına Scene 1, Type:kısmına Frame Label, Frame:kısmına da Main yazık (Hatırlarsanız evvelce Scene 1 de Zemin Layerinin 2.Frame'ini Main olarak etiketlemiştik), en altta bulunan Go To and PLay deki seçim işaretini kaldırarak animasyonun durmasını sağladık. Object Actions Penceresinde on (release) {gotoAndStop ("Scene 1", "Main"); } şeklinde ki scriptimiz belirdi. ("Basma işlemi bitince Scene 1 deki Main etiketli Frame'e git ve dur" anlamındadır.)
Böylece 2.Sahne (Scene 2)deki işlemlerimiz de bitmiş oldu.
Ctrl+ENTER'e basarsanız animasyonunuzu test etmiş olursunuz.

İşte hepsi bu kadar. Belki biraz karışık bir anlatım oldu ama başka türlü de bu kadar detaylı açıklanabileceğini sanmıyoruz. En sağlıklı öğrenme şeklinin, bu anlatılanları kendi bilgisayarınızdaki Flash'da sabırla uygulamak ve de Flash'ın her tarafını iyice kurcalamak olduğuna inanıyoruz.

Kolay gelsin...
Yazan: Yorum:
zyldrm
Üye

Kayıt Tarihi: 07.05.2007
Yorumlar: 1
slm

bravo başka yok
07.05.2007 00:20 Offline zyldrm zyldrm at hotmail.com
eminbidon
Üye

Kayıt Tarihi: 23.12.2006
Yorumlar: 1
movie

gerçekten yararlı ve gerekli bilgiler bu arada flasha attığım bir flv yi nasıl ileri ve geri oynatabilirim ??
25.12.2006 09:56 Offline eminbidon deathonlydeath at hotmail.com
Rcepcel
Üye

Kayıt Tarihi: 16.11.2006
Yorumlar: 1
movie

çalışmalarınız güzel not:flash movie kaydedilmiş resim boyama programnın resmini nasıl değiştirebilirim
16.11.2006 11:40 Offline Rcepcel Rcepcel at yahoo.com

RSS Feed: Flash Movie'e, Başka Bir Movie Ekleme (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar