aeyStudio.com
Üye
Kullanıcı Adı:

Şifre:

Sonraki ziyaretimde beni otomatik kaydet!

Şifremi unuttum?
KayıtSite İçinde    


Gelişmiş arama

Ders Bölümleri
Dersler
En Çok İzlenenler
Son Eklenen Dersler
En Çok Beğenilenler
Tümünü Göster

Derslerde Ara


Dönüşümlü 10 Ders
Kafes Yapımı
Fireworks Şekillere Yazıları Dolamak
Pixel Desenler (Pixel Patterns)
Araç Kutusu (Toolbox)
Illustrator Genel Bilgiler
Kablo Yapımı
Krom Yazı Yapımı
Flash Movie'e, Başka Bir Movie Ekleme
Flash Timeline (Animasyon Paleti) - Library
Flash ile Kapanır ve Taşınır Menü Hazırlamak

Site Bilgileri
Sitede 27 kategoride, toplam 92 ders,
Toplam 85 indirilebilir dosya, 63.832 kez indirilme,
Sitedeki derslere uyumlu 8 kategoride, toplam 52 link,
Forumlarda 697 konu, 1.406 ileti bulunmaktadır.
Sitede toplam 13.301 kayıtlı üyemiz var. En yeni üyemiz: asz

Şimdiye kadarki en yüksek aktif ziyaretçi sayısı: 311 - Tarih: 21.07.2016 19:15

Toplam ziyaret: 1.934.903
Bugünkü ziyaret: 0

Aktif Kullanıcılar: 1
Şu anda 0 kayıtlı kullanıcı (arasında 0 tanesi gizli) ve 1 ziyaretçi online.
Ana Sayfa / Dersler / Illustrator / Illustrator Tanıtımı / Illustrator Genel Bilgiler

Illustrator Genel Bilgiler
RSS Feed: Illustrator Genel Bilgiler (Dersler)
Eklenme Tarihi: 07.11.2005 - 20:38   (İzlenme: 68066)
Yorumları Oku (-)
Yorum Ekle
Dersi Yazdır / İndir
Yazdır


Genel Bilgiler
VEKTÖREL VE BİTMAP TABANLI GRAFİKLER
Genel olarak bilgisayar ekranınızda grafikler vektörel ve bitmap olarak 2 biçimde gösterilirler. Illustrator'da bu iki formatı da hızlı ve verimli olarak çalışabilirsiniz. Illustrator gerçekte vektörel tabanlı bir programdır. Ancak hemen her türlü Bitmap tabanlı nesneleri import edebilme özelliğine sahiptir.
Vektörel Grafikler
Vektörel grafikler eğilip, bükülebilen, boyanabilen çizgilerden meydana gelen, az yer kaplayan ve küçültme büyültmelerde hiç bir şekilde bozulma yapmayan formatlardır. Illustrator bitmap tabanlı çalışan bir formattır. Yan taraftaki örnekte görüldüğü gibi bisikletin belli bir kesimi 24 kat büyütültülerek bakıldığında daha sonuç asla bozulmaz.
Bitmap Grafikler
Bitmap grafikler pixellerden oluşurlar. Web dokümanları genelde bitmap görüntüler içerirler. Bitmap'ler vektörel olanlara göre daha çok yer kaplar ve küçültme / büyültmelerde bozulmalar meydana gelir. Illustrator kendi içerisine bir çok bitmap formatı import edebilir. Yan taraftaki örnektende görüldüğü gibi bisikletin belli bir bölümü 24 kat büyültüldüğünde görüntünün bozularak pixellerin ortaya çıktıkları açıkca görülebilmektedir.
BITMAP NESNELERDE ÇÖZÜNÜRLÜK

Çözünürlük derecesi, vektörel veya bitmap nesneler üzerindeki her bir satır üzerine düşen nokta veya pixel sayısını verir. Bunlar ekranda gösterim veya çıkış için değişen değerlerdir.

PIXEL HESAPLAMA
Bitmap nesnelerin en ve boyuna göre hesaplanırlar. Bu değerler ekran çözünürlüğüne göre değişebilen değerlerdir. Örneğin 13 inch lik bir ekranda 640 pixel en ve 480 pixel boy ayarlarında bir çözünürlükte çalışılıyor ise ve bu pixel değerlerinde (en ve boylarında) bir doküman ekranın tamamını kaplarken aynı değerlerdeki bir doküman 1152 pixel en ve 870 pixel boy özelliklerinde bir ekranda daha küçük bir alan kaplayacaktır.

IMAGE ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
Bilgisayar ekranları için ideal çözünürlük 72 pixel/inch dir. Yani eğer pixel tabanlı bir resim üzerinde çalılıyorsanız (örn: JPEG bir resim) ve 72 pixel/inch çözünürlüğe (resolution) sahipse ekranda en uygun çözünürlüğe sahip demektir. Bundan fazlasını vermek dosyaları gereksiz yere hacim yönünden büyültürler. Bunu bir örnek ile daha iyi açıklamaya çalışalım.
800 x 600 ekran çözünürlüğünde çalıştığınızı varsayalım;
Eni 1 inch, boyu 1 inch ve çözünürlüğü 72 pixel/inch olan bir resim dosyanız var ise bu doküman 72x72=5184 pixel yer kaplar.
Aynı dokümanan en boy ölçülerini değiştirmeden çözünürlüğünü 300 pixel/inch yaparsak dokümün 90,000 pixel yer kaplayacaktır.
Eğer ekran çözünürlüğü için 72 pixel/inch in yeterli bir çözünürlük olduğunu biliyor isek (ki öyledir) bu durumda 90,000 pixel lik bir dokümanın 5184 pixellik bir dokümandan daha fazla bir hacim kaplaması gerekir ki bu da luzumsuzca dosyanın büyük olması ve ekrana daha geç gelmesi anlamına gelir. Genelde tüm ekranlar için ortalama image çözünürlüğü 72-96 dpi arasında olmalıdırlar.

MONİTÖR ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
PC ve Mac OS monitörlerinde genel çözünürlük 60 ile 133 dpi (dot per inch = inch başına düşen nokta sayısı) olup 72 dpi genel geçerli bir çözünürlüktür.

YAZICI ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
Laser printer çıkış değerleri 300, 600, 1200 dpi ve daha yukarı değerlere sahip olup bu değerlerin yüksek olmasıyla kağıda basılan işin kalitesi yükselmektedir. Örneğin ekranda % 1 den % 100 e doğru bir degrade attığımızda 300 dpi çözünürlük değerine sahip bir yazıcıdan aldığımız sonuç ile 1200 dpi çözünürlük değerine sahip olan iki çıkışı karşılaştırdığımızda 300 lük yazıcıda tramların daha iri taneler halinde 1200 dpi lık yazıcıdan çıkan sonucun ise daha küçük ve hassas olduklarını görürüz. Burada dikkat edilmesi gereken ekranda çalışılan işin çözünürlük değeri ile çıkışınkinin karıştırılmamasıdır. Yani;
Eğer 72 dpi çözünüklük değerine sahip bir dosyayı 300 lük bir yazıcıya gönderirsek sonuç, işin kırık kırık çıkmasına, ancak 1200 lük bir yazıcıya gönderirsek gene kırık kırık çıkmasına ama daha hassas tramlarda çıkmasına neden olacaktır. Eğer çıkışta sonucun daha iyi çıkmasını istersek daha yüksek bir çözünüklükte çalışıp daha yüksek bir çözünürlüğe sahip bir çıkış kullanmamız gerekecektir. 300 dpi uluslararası bir grafik çözünürlüğü olup bundan daha yüksek bir çözünürlükte çalışmak çok çok profosyonel ortamlar için geçerlidir. Aksi durumda gereksiz yere dosyanın hacmi büyüyecek ancak sonuç olması gerektiğinden daha iyi olmayacaktır. 300 pixellik değere sahip resim dosyaları üzerinde hemen hemen sadece grafik tasarım işleri ile uğraşıp işi reprolara gönderen kişiler için gerekli formattır. Konuyu daha iyi anlamak için çözünürlük değerleri birbirlerinden farklı olan aynı dosyayı laser veya renkli çıkışınıza göndererek incelerseniz olayın boyutlarına daha iyi hakim olabilirsiniz.

ILLUSTRATOR'IN ÇAĞIRABİLDİĞİ FORMATLAR (IMPORT)

Illustrator'ın çağırabildiği formatlar EPS, CorelDRAW, FreeHand, GIF, JPEG, PICT, TIFF,SVG, DXF, Adobe PDF, ve PostScript® Level 1. Adobe Photoshop-uyumlu plug-in filtreleri, Kodak Photo CD, PNG, ve TGA.

Dosya Format

Çağrılma (import) Metodları

Açıklamalar

AI

Open

Bütün Illustrator formatındaki dosyalar.

EPS

Open, Place

Çağrılan dosyalar linkli veya gömülmüş dosyalar olabilirler.

Adobe PDF

Open, Place

Çağrıldığında hangi sayfanın açılması istendiğini sorar.

Photoshop

Open, Place

Photoshop 2.5 ve üst versiyonlarını kapsar. Photoshop'dan sürükle bırak yoluylada import edilebilmektedir.

SVG/SVGZ

Open, Place

Illustrator tüm SVG data formatlarını desteklemez; bu yüzden bazı datalar değişikliğe uğrayabilirler.

PICT

Open, Place

Çağrılan dosyalar linkli veya gömülmüş dosyalar olabilirler.

WMF/EMF

Open, Place

Çağrılan dosyalar linkli veya gömülmüş dosyalar olabilirler. Sürükle bırak yoluyla çizimler Microsoft Office'den direk alınabilirler.

DXF/DWG

Open, Place

DXF releases 13, 14, ve 2000 uyumlu dosyaları içerir.

FreeHand

Open, Place

FreeHand 4.0, 5.0, 5.5, 7.0, ve 8.0. versiyonlarını kapsar. (Japonca için 5,5 versiyonunu içerir) Çağrılan dosyalar linkli veya gömülmüş dosyalar olabilirler..

CorelDRAW

Open

CorelDRAW 5.0, 6.0, 7.0, ve 8.0 versiyonlarını içerir.

CGM

Open, Place

CGM 1, 2, ve 3 versiyonlarını içerir. Çağrılan dosyalar linkli veya gömülmüş dosyalar olabilirler.

Photoshop uyumlu grafik formatları

Open, Place

Amiga IFF, BMP, Filmstrip, GIF 89a, Kodak Photo CD, JPEG, PCX, Pixar, PNG, TIFF ve TGA.

Text formatları

Open, Place

Plain text, MS RTF, MS Word 97, 98, ve 2000. Japanese textler için RTF ve Word dosyaları çağrılabilirler.

Yazan: Yorum:
Bu ders için yorumlar yok

RSS Feed: Illustrator Genel Bilgiler (Dersler)

Google
 
Editörlerimiz | Link Bannerlarımız | Reklam | Site Amacı | Sık Sorulan Sorular | Yasal Uyarı & Kullanım Şartları
Sizden Gelenler | Site Haritası | Dosyalar